U okviru DFF3 projekta objavljen Poziv za mlade za učešće u inovacijskom izazovu „Ideje za budućnost“

O INOVACIJSKOM IZAZOVU
Inovacijski izazov je dio zajedničkog projekta “Pravednije društvo: Promocija društvene kohezije i raznolikosti u BiH – Dijalog za budućnost 3 (DFF3)”, koji finansira Fond za izgradnju mira Generalnog sekretara Ujedinjenih nacija (PBF).
DFF3 projekat zajednički provode Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP), Fond Ujedinjenih nacija za djecu (UNICEF), Organizacija Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu (UNESCO), u saradnji s Predsjedništvom Bosne i Hercegovine i Ministarstvom civilnih poslova BiH, s ciljem jačanja društvene kohezije, međusobnog povjerenja i aktivnog učešća mladih kroz obrazovne, kulturne i ekološke inicijative.
🎯 CILJ INOVACIJSKOG IZAZOVA
Cilj izazova je da se mladima pruži prostor i podrška za razvoj inovativnih ideja koje mogu unaprijediti kvalitet života u zajednicama kroz:
✅ Unapređenje društvene kohezije, mira i povjerenja
✅ Digitalne i tehnološke inovacije
✅ Ekološke i zelene inicijative
✅ Kreativne i obrazovne pristupe za inkluzivno obrazovanje
Inovacijski izazov će biti organizovan kroz dvije faze:
- Faza 1: Razrada osnovnih ideja unutar zajednica – trenutna faza
- Faza 2: Prijava ideja putem Inovacijske platforme – implementira se putem Platforme za otvorene inovacije.
Faza 1:
👉 Cilj ove faze je prikupiti kvalitetne ideje za inovacije koje prikazuju kako mladi vide rješenja za probleme u zajednicama.
📆 TRAJANJE POZIVA
Poziv za dostavljanje ideja u prvoj fazi inovacijskog izazova je otvoren od četvrtka, 22. maja 2025. do četvrtka, 19. juna 2025. u 23:59h
📌 Prijave pristigle nakon isteka roka neće biti razmatrane.
📌 KO SE MOŽE PRIJAVITI?
🔹 Mladi uzrasta od 18 do 35 godina iz partnerskih jedinica lokalne samouprave:
Bosanska Krupa, Doboj, Glamoč, Gornji Vakuf – Uskoplje, Milići, Mostar, Stolac, Teslić, Tuzla i Zvornik
🔹 Učestvovati mogu:
- Pojedinci (mladi od 18 do 35 godina), državljani Bosne i Hercegovine
- Timovi od najmanje tri člana (svi članovi i članice trebaju biti od 18 do 35 godina, državljani Bosne i Hercegovine)
- Pravna lica (OCD-i, škole, univerziteti, javne institucije – uz uslov da je nositelj/ica prijedloga osoba uzrasta 18–35 godina)
💡 TEMATSKE OBLASTI
Predložene ideje treba da se odnose na jednu ili više oblasti:
- 🌱 Zelene inicijative
- 💻 Digitalne i tehnološke inovacije
- 🎭 Kulturno-umjetnička rješenja
- 🎓 Obrazovne inovacije
📌 Očekivani rezultati
U duhu poziva na Inovacijski izazov za mlade, očekuju se inovativna rješenja koja doprinose jačanju društvene kohezije, mira i inkluzivnosti u lokalnim zajednicama.
Predložene ideje trebaju:
- Promovisati pozitivne narative, povjerenje i mir;
- Unaprijediti dijalog i povezivanje unutar zajednica;
- Koristiti digitalne tehnologije za rješavanje društvenih izazova;
- Razvijati kreativne i kulturne inicijative;
- Poticati ekološku održivost i kvalitet života;
- Nuditi inovativne obrazovne pristupe kroz digitalne alate i kreativno učenje.
📝 KAKO SE PRIJAVITI?
📥 Timovi ili pojedinci trebaju poslati prijavni obrazac najkasnije do 19. juna 2025. u 23:59h putem linka:
👉 OBRAZAC ZA PRIJAVU IDEJE
📎 Prijava uključuje:
- Identifikovani problem u zajednici
- Predloženo rješenje
- Lične ili organizacione podatke
- Dokaz o državljanstvu (ili registraciji za pravna lica)
🗓️ INFO DAN
Kako bi se detaljnije predstavila ideja Inovacijskog izazova i pružile dodatne informacije, biće organizovani info dani za sve zainteresirane, i to:
📢 Online informativna sesija:
📆 29. maja 2025. u 11:00h
📍 MS Teams (registracija obavezna)
👉 Registracija: OBRAZAC ZA REGISTRACIJU
Dodatni info dani uživo će biti organizovani u zajednicama na osnovu iskazanog interesa iz prijava.
🧑⚖️KO I KAKO OCJENJUJE PRIJAVE?
U prvoj fazi inovacijskog izazova sve pristigle prijave ocjenjuje komisija koju čine:
- Predstavnici partnerskih JLS
- Predstavnici UNDP-a
Kriteriji na osnovu kojih će se vršiti evaluacija idejnih prijedloga u ovoj fazi su:
- Da li je predloženo rješenje dostavljeno u skladu s ciljevima i tematskim oblastima ovog Inovacijskog izazova za mlade? (Da/Ne)
- Da li predložena ideja nudi inovativan, kreativan i originalan pristup rješavanju identifikovanog problema u lokalnoj zajednici ili šire? (Da/Ne)
- Da li je aplikant dostavio dokaz o državljanstvu (za fizička lica) ili izvod iz registra/sudski izvod (original ili ovjerena kopija – za pravna lica)? (Da/Ne)
- Da li je aplikant ispravno popunio prijedlog početne ideje u skladu s formatom „identifikovani problem – potencijalno rješenje“? (Da/Ne)
Samo ideje koje ispunjavaju navedene kriterije biće pozvane u sljedeću fazu razvoja.
🔄 ŠTA NAKON TOGA?
🔸 Najbolje ideje ući će u drugu fazu Inovacijskog izazova, koja će biti realizovana putem Platforme za otvorene inovacije. Kroz ovu fazu, odabrani učesnici i učesnice će imati priliku da dodatno razrade, usavrše i detaljno opišu svoje inovativne prijedloge i predstave na Platformi.
🔸 Učesnici druge faze će imati priliku da učestvuju u radionicama za razvoj ideja, uz mentorstvo stručnjaka iz oblasti inovacija, zajedničkog rada i projektne logike. Radionice će biti organizovane na četiri lokacije u Bosni i Hercegovini, a za sve učesnike i učesnice projekat će pokriti sve troškove učešća (prevoz, ručak, i osvježenje).
🎤 Za sve učesnike i učesnice druge faze Inovacijskog izazova 12. avgusta 2025. biće organizovan Live pitch događaj na kojem će imati priliku da pred stručnim žirijem predstave svoje detaljno razrađene prijedloge, podnesene putem Platforme za otvorene inovacije. Pobjednici Inovacijskog izazova biće proglašeni na ovom događaju nakon glasanja žirija.
NAGRADE
Ukupni nagradni fond koji je dostupan u okviru Inovacijskog izazova za mlade iznosi maksimalno 20.000 KM.
· Iznos pojedinačne nagrade za pobjednička rješenja koja dostave pojedinci iznosi 1.000 KM.
· Iznos pojedinačne nagrade za pobjednička rješenja koja dostave timovi od najmanje tri osobe iznosi 2.000 KM (nagrada se dodjeljuje predstavniku tima).
· Iznos pojedinačne nagrade za pobjednička rješenja koja dostave pravna lica iznosi 2.000 KM.
Projekat zadržava pravo da ne dodijeli cjelokupan raspoloživi fond ukoliko dostavljena rješenja ne ispunjavaju definisane kriterije i očekivane standarde kvaliteta. Ukupan broj nagrađenih rješenja zavisit će od rezultata live pitch događaja.
✅ USLOVI UČEŠĆA
Učešćem u izazovu, učesnici prihvataju sljedeće:
- Za učešće u Inovacijskom izazovu za mlade, svi učesnici i učesnice trebaju dostaviti svoje ideje u skladu s pravilima izazova, u obje faze takmičenja.
- Prijavom na izazov, učesnici i učesnice stavljaju svoje ideje na raspolaganje kao zajedničko dobro u duhu otvorenih inovacija, te se odriču ekskluzivnih prava nad njima. Organizatori izazova zadržavaju pravo korištenja, razvoja i dijeljenja dostavljenih ideja bez ograničenja.
- Ako predloženo rješenje uključuje korištenje podataka trećih strana, potrebno je obezbijediti pisanu dozvolu za njihovu upotrebu, kao i validan dokaz o licenci ili odobrenju, osim u slučaju korištenja otvorenih podataka.
- Inovatori i inovatorice čije ideje budu nagrađene dobiće nagradu isključivo za idejni prijedlog, putem ugovora za fizička i/ili pravna lica.
- 📌 DFF3 zadržava pravo da ponudi mogućnost partnerskim ili zainteresiranim organizacijama civilnog društva (OCD) da dalje razviju i implementiraju odabrane ideje, uz mogući angažman samih autora, ukoliko iskažu interes
❓KONTAKT
Za dodatna pitanja ili pojašnjenja koristiti pripremljeni obrazac na linku:
✨ Budi promjena koju želiš vidjeti. Prijavi se! ✨
Projekat “Pravednije društvo: Promocija društvene kohezije i raznolikosti u BiH – Dijalog za budućnost 3 (DFF3)” finansira Fond za izgradnju mira Generalnog sekretara Ujedinjenih nacija (PBF), a zajednički ga implementiraju UNDP, UNICEF i UNESCO, u saradnji s Predsjedništvom Bosne i Hercegovine, Ministarstvom civilnih poslova BiH i partnerskim jedinicama lokalnih samouprava.