Njemačka vlada priznala noćne klubove kao kulturne ustanove

njemacka-vlada-priznala-nocne-klubove-kao-kulturne-ustanove-dsfgdfghfd_6a1c664507125

Njemačka vlada odobrila je izmjene građevinskih propisa kojima se noćni klubovi prvi put formalno priznaju kao kulturne ustanove, što bi moglo pomoći očuvanju ugrožene klupske scene, posebno u Berlinu.

Prema prijedlogu kabineta kancelara Friedricha Merza, klubovi se više neće klasificirati zajedno s bordelima, kockarnicama i barovima za odrasle, već će dobiti status prostora s kulturnom i umjetničkom vrijednošću.

Time će ih biti teže istisnuti u korist novih građevinskih projekata, a moći će raditi i u određenim stambenim zonama.

Promjene još moraju potvrditi Bundestag i Bundesrat, ali se očekuje široka politička podrška.

– Ovo je historijski trenutak za njemačku klupsku kulturu – rekao je Marc Wohlrabe, dugogodišnji lobist noćne industrije.

Mjera je usmjerena na zaustavljanje fenomena Clubsterben (smrt klubova), koji je posljednjih godina zahvatio Njemačku, a posebno Berlin. Porast cijena nekretnina, pandemijski udar i sporovi oko buke doveli su do zatvaranja poznatih prostora poput SchwuZ, Watergate i Mensch Meier, piše The Guardian.

Ministar kulture Wolfram Weimer ocijenio je da je važno razlikovati muzičke klubove od čistih zabavnih objekata i da se time šalje snažna poruka kulturnim i kreativnim industrijama.

Iako je odluka pozdravljena, pojedini vlasnici klubova upozoravaju da je stigla prekasno.

– Ovo je moglo doći ranije i spasiti nas ogromnog posla i troškova – rekao je Jakob Turtur, osnivač kolektiva Jonny Knüppel, koji je prisiljen tražiti novu lokaciju nakon što je istisnut s industrijskog zemljišta.

(Vijesti.ba / Fena)

About The Author